pjgarmendia23p6zk3d pjgarmendia23p6zk3d
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

one lap around a track is equal to one - eighth of a mile. a horse ran a distance of 6 laps in 1 minute and 30 seconds. what was the horse's average speed in miles per minute

Respuesta :

ashlulu91098 ashlulu91098
  • 17-04-2018
6/8 of a mile per 1.30min
Answer Link

Otras preguntas

cual es la menor cantidad de dinero que necesito para comprar un número exacto de trajes de a $30, $45 o $50 cada uno si quiero que en cada caso me sobren $25?
Select all that apply. Three requirements for industrial growth include: raw materials government regulations workers capital large tax base
Express each Rate as a Unit rate 1. 9 pages in 3 hours 2. 20 pounds for $4 3. A manatee surfaced the air 2 times in 60 seconds. In how many seconds will the man
there is 3/4 box of cereal remaining. you eat 2/5 of the remaining cereal. what fraction of the box do you eat?
coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?
Describe some ways the environment shaped ancient Egyptian culture?
In plant cells, differentiation begins _____.
What is the major source of weight gain in a plant?
You weigh a gallon of 2% milk in science class and learn that is approximately 8.4 pounds. You pass the milk to the next group, and then realize that your teach
Coffee cost $18.96 for 3 pounds was the cost of per pound of coffee let X be the number of pounds of coffee if I buy the total of the cost of expound draw a gra