purplelove7890123
purplelove7890123 purplelove7890123
  • 06-12-2015
  • Mathematics
contestada

coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?

Respuesta :

Xiye Xiye
  • 06-12-2015
$6.32 per pound.

18.96/3=6.32
Answer Link
Llamagirl
Llamagirl Llamagirl
  • 06-12-2015
WORK
Divide 18.96 by 3. The answer you get is the price for 1 pound of coffee.
ANSWER
$6.32 is the price of 1 pound of coffee.
Answer Link

Otras preguntas

solve for x. please help.
The magnitude of the charge on an electron compared to the magnitude of the charge on a proton (3 points) a) is greater b) is smaller c) is the same
In the figure, m∠AOB = m∠COD. Which property of equality will you use to prove m∠AOC = m∠BOD? A) Subtraction B) Transitive C) Addition D) Symmetric
Email, text messages, and other forms of electronic communication allow people to share and discuss ideas no matter how far they live from one another. Write a
Either you oryou or he has cholenmy per​
What is one way to increase how many units of a good people buy?
Will MARK AS BRAILY SMART THING BUT PLEASE HELP!!!!!!!
Fill in the blank with the correct Direct Object Pronoun: yo compro la ropa. Yo _____ compro ( help please )
Lily loves 2.5 miles farther from school than Dante Dante lives 16.25 miles from school how many miles from school does Lily live
A quadratic function and an exponential function are graphed below. Which graph most likely represents the quadratic function? (5 points) graph of function g of