gypsyhorse4me
gypsyhorse4me gypsyhorse4me
  • 07-12-2017
  • Mathematics
contestada

Tina bought a makup box that was on sale for 80% off. In total, she spent $21.60 (without tax). What was the origional price for the makeup box?

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 07-12-2017
Okay, so first I want to turn 80% into a decimal. 

80%= .8

Multiply .8 by 21.60

.8*21.60= 17.28

Add 17.28 to the discounted price. 

21.60+17.28= 38.88

38.88 is the original price. 
Answer Link

Otras preguntas

What factors led to the development of plantation farming in the Southern Colonies? (e.g. Slavery, Location , (?)
We can see the effect of Gideon v. Wainwright today when we see : Johnny has many of the same rights as adults to due process A judge assigned to Johnn
Your lunch bill is $9.87 plus tax. How much should you tip? Use 20%
Which of the following risks is the least likely to affect an individual who has been smoking for only a few months? A. lung cancer B. shortness of breath C. y
how were roman censors different from tribunes ?
write an expression for the calculation double 5 and then multiply by 3
type 1500 words in 30 minutes ___ words per minute
how many 30 are there in 600
coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?
main idea of chapter 4-7 in the giver