MereBearSparks MereBearSparks
  • 06-03-2015
  • Mathematics
contestada

Direct Linear Variation-

Amelia paid $252 for 28 cases of granola bars for the snack bar. The total cost varies directly with the number of cases purchase. How much will she pay for 10 cases of granola bars?

Respuesta :

maxleetervort maxleetervort
  • 06-03-2015
This question requires you find the total cost per case
28x=252
divide 28 from each side
x=9
Multiply 9 by 10 to get your answer of $90
Answer Link

Otras preguntas

Would you want to live in a country under the reign of an Absolute Monarch? (i need a paragraph)
What is the difference between 7.20 dollars and 2.70 dollars In unit prices
the sum of angles in a triangle is​
a ball is thrown downward with an initial speed of 7 m/s. the ball's velocity after 3 seconds is ____ m/s (g= -9.8m/s^{2}
a fish tank is in the shape of a cube the. volume of the fish tank is 64 cubic feet. What is the area of one face of the fish tank in square feet​?​
Is this nonlinear? S
SOMEONE PLEASE HELP Me
A 16-cup carton of ice cream costs $26.72. What is the price per pint?
I NEED HELP PLEASE ITS DUE SOOM
Fourteenth Amendment (Section 1) to the U.S. Constitution “All persons born or naturalized in the United States and subject to the jurisdiction thereof, are cit