starc0874 starc0874
  • 10-03-2022
  • Mathematics
contestada

I’m having trouble understanding this can someone help please and thank you

Im having trouble understanding this can someone help please and thank you class=

Respuesta :

mark454
mark454 mark454
  • 10-03-2022

Answer:

A soda costed $3.50.

Step-by-step explanation:

Step 1) We know that a slice of pizza and a soda costs $9 (from Kate's order). With a burger added (Billy's order) it would cost $13.50.

So a burger would cost $4.50:

[tex]13.50-9=4.50[/tex]

Step 2) We also know a burger and a soda costs $8. So we subtract the cost of the burger from Louis' order to find the cost of the soda:

[tex]8-4.50=3.50[/tex]

Cost of soda: [tex]\$3.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In a series of undisturbed rock layers where shale lies between sandstone below and limestone above, the ____.
U know who u are help me with this one please please thank you so much
What are some examples of symbolism in The Giver?
What elements could replace iron in a compound
Choose One law/legislation and discuss its relevance to the issue you are discussing and the extent to whicg this law/legislation protects the individual agains
Do Pom trees have branches
When you do this seemingly simple problem, what is the answer you get?
Compunere de pasti 10 randuri
Which predator is typically found in Central Africa (but occasionally at geocode 34.043021, -118.2668356) and slays its opponents through a rapid application of
What is the name of the location where George Washington camped his troops through the harsh winter of 1777-1778?