thickestbawb
thickestbawb thickestbawb
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

One package of blueberries cost $3. How many packages of blueberries can you buy for $9?
Round the answer to the nearest whole number!

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 07-12-2021

Answer:

3 packages

Step-by-step explanation:

To find how many packages you can buy for $9, you have to divide 9 by 3.

Since each package costs $3.

So, 9/3 = 3

So you can buy 3 packages of blueberries.

Answer Link
rocksmasher239239
rocksmasher239239 rocksmasher239239
  • 07-12-2021

Answer:

3 Packages

Step-by-step explanation:

1 package costs $3

2 packages cost $6 (because 3+3=6)

3 packages cost $9- And we have exactly $9 so we can buy 3 packages.

Answer Link

Otras preguntas

Will someone please help me solve this !!
In the 1700s, Anthony Benezet was a Quaker who
what gets wetter & wetter the more it dries?
why do u think the forced labor system was located in the east of russia ? ​
Plz help me with this
Which correctly solves the inequality t+18<43 Select one: a. t<25 b. t>61 c. t>25 d. t<61
Carbon-14 emits beta radiation and decays with a half-life (t ) of 5730 years. Assume that you start with a mass of 6.00 × 10^–12 g of carbon 14. How many grams
Lord of the flies chapter 3: What often happens when the littluns are sleeping?
describe what a keystone species is and why they are so important to ecosystems ​
Match each interaction with its example.