charles1067 charles1067
  • 08-09-2019
  • Mathematics
contestada

A mechanic charges $45 per hour and parts cost $125 write an expression for the total if the mechanic works h hours

Respuesta :

rose2745
rose2745 rose2745
  • 08-09-2019
This is my expression: 45h + 125. I hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

How the greek views of humanity differ from those of earlier civilizations
Can someone also pls help me with this?
Molecules can be made of atoms of the same element only. different elements only. the same or different elements.
a 2 pound box of spaghetti costs 2.50. phillip says that the unit cost is 2/2.50 equals $0.80 per pound. explain his error
What is the related fact for 7 + 6 = 13
Always begin your workout with a brisk walk, jog or bike ride for about 10 minutes because... Question 5 options: It is a good way to start the day It will get
April has 30 days. One year, April had exactly four Saturdays. On which two days of the week could April 1 not have occurred that year?
I need help with 10 and 12 please help me
why is it important for people to belive that they can grow and develope their own intelligence rather than it being fixed
Line k is vertical and contains the point (8,3). Which of the following equations represents line k? A. x=3B. y=3C. x=8D. y=8