maddyluther99 maddyluther99
  • 08-01-2019
  • Mathematics
contestada

a 2 pound box of spaghetti costs 2.50. phillip says that the unit cost is 2/2.50 equals $0.80 per pound. explain his error

Respuesta :

natalieagustinlop54
natalieagustinlop54 natalieagustinlop54
  • 08-01-2019

Answer:

He did 2 divide by 2.50 instead of 2.50 divide by 2 like x and y y=kx

Step-by-step explanation:

2.50 ➗2 = 1.25 per pound

1 lbs =1.25

Answer Link

Otras preguntas

What is the number in pie?[tex]3.14159265359[/tex]
"Life Without Gravity" considers the advantages and the disadvantages of weightlessness. In a paragraph, name two of the advantages and two of the disadvantages
Use compatible numbers to solve 474/9
A sentence in potential energy
You are paid $119 $119 for 812 812 hours of work. What is your rate of pay
1,269,423.56 tound to the nearest hundreth
the perimeter of a rectangle is 90 feet. the length is 27 feet.
Which of the following root words means love a. phone- b. amor- c. pos- d. phil-?
If you were to use the substitution method to solve the following system, choose the new equation after the expression equivalent to x from the first equation
how many unpaired electrons are there in Cu1+ ion