elgaily7154 elgaily7154
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does a cinnamon cost per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-12-2018

Divide the cost for 3 ounces by 3, to find the cost per ounce:

2.40 / 3 = 0.80

It cost 80 cents per ounce.

Now multiply the cost per ounce by 16 ounces:

16 x 0.80 = 12.80


It will cost $12.80 for one pound.

Answer Link

Otras preguntas

Which single force acts on an object in freefall? A. Gravity B. Fluid forces C. Air resistance D. Friction
What is the sign of the product (3)(−25)(7)(−24)? A Positive, because the products (3)(−25) and (7)(−24) are negative, and the product of two negative numbers
Find the product and explain the process and reasoning. $0.79 × 3.7 =
what is 7 over 10 as a decimal
is a temperature of 98 above zero negative or positive
True or false you can float a needle on water?
is coconut oil good for hair?
roses cost 28.80 dollars per dozen. what is the cost per rose
solve 4 tens thousands 3 tens ÷ 10
If the product of two numbers is positive, then the two numbers must both be positive. How do I show the conjecture is false by finding a counterexample?