gabby1214
gabby1214 gabby1214
  • 07-12-2018
  • Mathematics
contestada

Number 6 I know it but I just want to make sure my answer is correct

Number 6 I know it but I just want to make sure my answer is correct class=

Respuesta :

Luffy13 Luffy13
  • 07-12-2018

Answer:

1/2 foot for one hour

Step-by-step explanation:

Multiply 1/6 by three or just add it and you would get 3/6. Then simplify it to get 1/2

Answer Link
reglong reglong
  • 07-12-2018

Answer:

1/2 feet per hour

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

A rectangle has length 3 feet and width 1/4 foot. What is the area of the rectangle?
four times a number is at least 2
Assignment: complete sentences with the form of the possessive adjective that agrees with the subject. 1. J’aime _____ lycée et ______ camarades de classe. 2.
Which is greater? 2.6 or 2.16?
aaron walks from his sisters house to his cousins house, a distanceof 4 miles, in 80 minutes.how far does he walk in 30 minutes
A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
Which of the following is the earliest known Greek civilization, developed as a sea trading power, and was centered on the island of Crete? A. Minoan B. Spart
How did the renaissance contribute to the age of exploration?
This is to Hard For Me, Please Help Me
Which equation shows the substitution method being used to solve the system of linear equations? i was thinking B but don't know for sure x + y = 6 x = y + 2