meylinkalsaleh
meylinkalsaleh meylinkalsaleh
  • 08-01-2015
  • Mathematics
contestada

A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?

Respuesta :

luana
luana luana
  • 08-01-2015
[tex]unit\ rate=\frac{cost}{number\ of\ ounces}\\\\ unit\ rate=\frac{2.56\$}{32ounce}=0.08\frac{\$}{ounce}\\\\ Unit\ rate\ is\ 0.08\$\ per\ one\ ounce.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

can you help me to get this question please
Which of the following activities is most likely to improve muscular endurance? a. high jumping b. long distance running c. sprinting d. throwing a fast ball
what is the answer of 7 copies of the sum of 8/5 + 4
Which happened as a result of the American Civil War? a. The United States ended slavery within its borders. b. The United States became a poorer country with
Kayla earns 6.5% in commissions on her home sales. She also earns a yearly salary of $12000. She would like to earn a total of $45000 per year. What is the tota
what might cause a sand dune to become smaller
28% of 80 is what number? a. 22.4 b. 2.24 c. 224 d. 24.4
How do u say can u leave me alone in Spanish
is 83 a prime or composite number and why?
What pulled the Greek city-states apart?