looneytunes1937 looneytunes1937
  • 09-10-2018
  • Mathematics
contestada

If people who bought 4 souvenir spent $2 for each one,how much did all the people who bought 4 souvenir spend in all ?

Respuesta :

katie6195 katie6195
  • 09-10-2018
ratio 1:2. 4x2=8 so for every one souvenir a person buys they spent two dollars , people bought 4 souvenirs so all together they spent eight dollars
Answer Link
Sanitymercy Sanitymercy
  • 09-10-2018
4 souvenirs × $2 each = $8
Answer Link

Otras preguntas

explain how changes in weather are caused by the interaction of air masses
suppose marcus delivers papers at a rate of 9 papers in 18 minutes.How much longer would it take him to deliver 100 papers than 72 papers?Justify your response.
what is the function of eukaryote
Which equation is the equation of a line that passes through (-10,3) and is perpendicular to y=5x-7? 1- y=5x+53 2- y=-1/5x -7 3- y= -1/5x +1 4- y= 1/5x +5
What did the egyptians do to prepare for their own afterlife?
In the first major pioneering movement, settlers made their way to Oregon and California by way of the _______ Trail.
how many membranes surround a chloroplast
A newborn weighs 8 pounds and 5 ounces. There are 453.59 grams per pounds. What is the infant's weight in grams ?
What type of mRNA requires processing?
Segment xy represents the path of an airplane that passes through the coordinates (2,1)and (4,5). What is the slope of a line that represents the path of anothe