gfurgason84 gfurgason84
  • 07-05-2018
  • Mathematics
contestada

Adam spent $3.42 on orange juice. It costs .12 per ounce. How many did Adam buy?

Respuesta :

xXlemonxlimesxx
xXlemonxlimesxx xXlemonxlimesxx
  • 07-05-2018
Hi, 


 I would say that the answer is 28, but it still doesn't add up because when you multiply 12 by 28 you get $3.36 which isn't enough to meet his total, so I tried multiplying 12 by 29 and I got $3.48, which is six cents over his total. So I'm sorry if it is wrong I tried to help to my best ability.

I hope it helps, have a great day/night!!!
Answer Link

Otras preguntas

The sum of two numbers is 39 and the difference is 5 . What are the numbers?
Michelle is checking a division problem by doing the follwing: 128 × 7 = 896 + 3 = 899 What proplem is Michelle checking?
Simply 2 x b x b x b x 4
Write 2n^4 without Exponents
How does the setting of "To Build a Fire" shape the story's resolution?
how many protons are in hydrogen -2
The sum of two numbers is 44. The sum of the smaller and 6 times the larger is 159. Find the numbers.
Which of the following statements concerning moral development is not true? Please select the best answer from the choices provided Children generally become b
PLEASE help me with these and explain how you get the answer :)
An empty 1000 mL container has a mass of 250 g when filled with a liquid that container in the liquid have a combined mass of 1300 g