bethanydavidson9634 bethanydavidson9634
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

M and M, Inc. produces a product that has a variable cost of $4.20 per unit. The companys fixed costs are $45,600.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2018
Let the number of products be x.

Total cost = 45600 + 4.2x
Answer Link

Otras preguntas

what changes in a habitat would cause a population decrease
How do you graph 6x + 8y = -24
Cut a 2 yard spool into 5 equal length of ribbon. How long is each piece of ribbon?
Interventionists claimed that the United States could avoid war if it A. sent aid to Britain. B. refused aid to Britain. C. sent aid to all nations a
What did Johannes Kepler demonstrate
write as a single logarithm 3-1/2(log6+log3-3log2)
Lily has 3 toys that are red. One fourth of all her dog toys are red. How many dog toys does Lily have?
Why did Shang settlements begin along the huang he
a rectangle's length is twice its width. let w denote the rectangle's width. what polynomial represents the rectangle's area?
In which way did Georgia's success with agriculture directly affect its population of slaves