FVARGAS3 FVARGAS3
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

Four pencils cost as much as two erasers.How much are twelve pencils if one eraser is $1.50?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2018
4 pencils = 2 erasers.
4 pencils = 2 x $1.50
4 pencils = $3.00

4 pencils = $3.00
12 pencils = $3.00 x 3
12 pencils = $9.00

------------------------------------------------------
Answer: 12 pencils cost $9.00
------------------------------------------------------
Answer Link
chickensmart
chickensmart chickensmart
  • 10-04-2018
Four pencils cost three dollars. That means if you divide twelve by the cost three dollars. That means the price of twelve pencils is three times three which means the price is $9.00
Answer Link

Otras preguntas

Let justice be done though the heavens fall! What is the meaning of this quote?
how to draw angle of 135 degree​
0The diagram shows two similar vases, A and BThe height of vase A is 9 cm and the height of vase B is 13 cm.Given tha​
Minha says triangle A with angles measuring 34 ° and 57 ° is similar to triangle B with angles measuring 57 ° and 89 ° . What Minha said is correct, but why is
PLease help how do i solve this?!
Three importance of tropical grasslands​
A card is selected from a pack of 52 cards. What is the probability that the card is a 4
why are air Conditioners installed neat the ceiling of rooms...give answer fast plzzzz.than is given 30 thanks....please...☹️☹️☹️​
Help me 13 points memskwkwkwlqkw
please help me answer!!