marlinchampsp6xxtr marlinchampsp6xxtr
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

suppose that 16 inches of wire costs 96 cents. at the same rate, how many inches of wire can be bought for 54 cents?

Respuesta :

bulkyhomo bulkyhomo
  • 10-04-2018
9 Inches of wire can be bought for 54 cents. 96 cents divided by 16 inches is 6 cents. This means it costs 6 cents per inch of wire. 54 divided by 6 is equal to 9 inches of wire
Answer Link

Otras preguntas

Match the audience to what JFK has promised. Question 1 options: To America's old allies - To those peoples in the huts and villages across the globe st
Can anyone help me with this?
WILL GIVE A BRAINLEST AND 20PTS!! FOR CORRECT ANSWER While traveling to Europe, Phelan exchanged 250 US dollars for euros. He spent 150 euros on his trip. After
Can somone write a 250 word paragraph on the intellect of an african elephant.
Which postulate or theorem proves that △PNQ and △QRP are congruent?  ​ SAS Congruence Postulate ​​ SSS Congruence Postulate ​​ HL Congruence Theorem
Estimate the monthly cost of using a 700-W refrigerator that runs for 10 h a day if the cost per kWh is $0.20.
Which type of infection is best treated with antibiotics prescribed by a doctor?
I have a circumflex; I get better with time. The answer is 3 letters in French.
(7, -2) and (11, -2)
which is the best description if nomads