Seudónimo Seudónimo
  • 06-02-2016
  • Mathematics
contestada

12 eggs cost 2.04 .how much would 18 eggs cost

Respuesta :

aijalonacacia
aijalonacacia aijalonacacia
  • 06-02-2016
$2.04 \ 12 =.17 which means each egg costs $0.17
.17x18= 3.06 which is your answer
Answer Link
Аноним Аноним
  • 06-02-2016
To find this we need to find the unit rate for each egg. To find the unit rate we need to divide $2.04 by 12. $2.04 divided by 12 equals $0.17. Now multiply 18 by $0.17 to find the price for 18 eggs. 18* 0.17 = 3.06
So the answer is $3.06
Answer Link

Otras preguntas

Which circle c shows a cord that is not a diameter?
Four more than a number is 12 x + 12 = 4 x + 4 = 12 x - 4 = 12 + x x - 4 = 12x
Evaporation happens in the ocean as part of the water cycle. What fuels evaporation in the ocean?
A cone is placed inside a cylinder as shown. The radius of the cone is half the radius of the cylinder. The height of the cone is equal to the radius of the cyl
Hunter wants to purchase an umbrella for 60$. The a
The different aseptic techniques
algebra question please help and show work for brainliest
Crystal completed 1/3 of her homework assignment on Friday and 3/7 of her assignment on Saturday. what is the amount of her assignment that she has left to com
Find the roots of x^2/4=2x-10
from Hebrew 6:13-20 what was the promise that God made to Abraham