mecheljameswalk
mecheljameswalk mecheljameswalk
  • 09-04-2018
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of apples costs $3.50. Use this rate to complete the table to identify equivalent ratios, then answer the questions.

Pounds: __ 5 15

Cost ($): 0.70 3.50 7 10.5

Apples cost $ per pound.

Respuesta :

sundriedbasil sundriedbasil
  • 11-04-2018
Apples cost $0.70 per pound. 
Answer Link

Otras preguntas

point (6,0) is located on the
use the numbers 2,3,5, and 8 to write an expression that has a value of -1
When the function f(x) = 4(2)x is changed to f(x) = 4(2)x - 13, what is the effect?
Simplify 8y(y - 4) + 3y(y + 2).
What statement represent a difference between horizontal and vertical relationships
In the determining molar volume experiment, we will use water. how will vapor pressure play a role in this experiment?
Antarctica, which is mostly ice, is much colder than the arctic, which is a mixture of ice and water. why?
What is the endpoint of a plane?
Make a decision about the given claim. use only the rare event? rule, and make subjective estimates to determine whether events are likely. for? example, if the
What is the standard form for 600+5+3/100