keshanasingh5
keshanasingh5 keshanasingh5
  • 08-04-2018
  • Mathematics
contestada

roya paid $48 for 12 carton of orange juice.which is the unit rate per carton of orange juice that roya paid

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 08-04-2018
Hi there! The unit rate per carton is $4.

To find our answer we must divide the total cost by the total cartons bought.
$ 48 / 12 = $4
Answer Link

Otras preguntas

divide. 6 divided by 2 2/7
Question 5(Multiple Choice Worth 2 points) (04.01 MC) Read the following passage about fireworks. Then, answer the question that follows. Fireworks are beaut
Show the following linear expression. Show all of your work and identify any properities used. 7-6x-9-x+3
A dealer marked the price of a digital watch as Rs 6,000. She then allowed 20% discount to make 20% profit. If she increased the discount to 25%, by how much wa
The following diagrams show six lines with equations of the form y =mx +c I have the answers but I do not know how to FIND the right one. Please help!
Solve for all values of xx by factoring. x^{2}+5x-3= −4x−3
history of Bhimsen Thapa​
A botanist secures a 30-year mortgage for $513,000 at an annual interest rate of 4.175% with 1.4 points. The loan origination fee is 0.65 points of the loan amo
What blood types are possible for a child with a mother who has a blood type of O, and a father with a blood type of A, and is homozygous.
Quinn is flying a kite. The angle of elevation formed by the kite string and the ground is 44°, and the kite string forms a straight segment that is 90 feet lon