tomilynn1330p6qme9 tomilynn1330p6qme9
  • 06-04-2018
  • Mathematics
contestada

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon

Respuesta :

zoe321 zoe321
  • 06-04-2018
It is $8.50 per pound
Answer Link
christinagift008
christinagift008 christinagift008
  • 06-04-2018
Hello!

First, you divide 22.10 and 2.6 to find the unit rate.
So, the answer will be $8.50 for 1 pound of salmon.


Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of the cone, rounded to the nearest cubic inch?
One jar of jelly costs $2.32 for 16 ounces. Another jar costs $2.03 for 13 ounces. Which is the better buy? Why? The jelly that costs $____ for ____ ounces is
Develop a 95% confidence interval for the expected value of y when x = 8. estimate the standard deviation of an individual value of y when x = 8.
At which region of a state’s geology would an earthquake be more likely
Write an expression to describe the sequence 35, 36, 37.....
suppose you are observing a forest. What scientific question could you ask about the forest??
tobacco became ______ for the Jamestown colonists a. an export b. a cash crop c. an import d. both a an b
Heeeeeelllpppppp please
HELP PLZ !!! 4) what is the value of x to the nearest tenth ? refer to image above
What is true about how climate affects the food that people eat? A. Some food can be grown in any part of the world. B. Foods that grow well in a region can b