thullahabubakar thullahabubakar
  • 09-03-2018
  • Mathematics
contestada

if 5 lemons cost £1 and a bag of 4 oranges cost £1.80, how much more does one orange cost than the lemon?

Respuesta :

saadalishah05 saadalishah05
  • 09-03-2018
One orange costs 0.45 so a lemon costs 55 cents more than one orange
Answer Link
TzzFat
TzzFat TzzFat
  • 09-03-2018
One lemon cost 20 cents and one orange cost 45 cents then 45-20 is 25 cents
Answer Link

Otras preguntas

58° X Х jsut give a quick
Food security refers to: Select one: a. the organizations who distribute food to individuals who need it. b. the efforts of a nation to protect its food resourc
Hi! ❤️ pls help asap pls
simplified the expression y(y2 - y + 4)
What is (-5) the 2 is an exponent just so you know
From a point on the ground 100m from its base, the angle of elevation of the top of the Burj Khalifa tower in Dubai is 83.1°. Draw a sketch and use it to calcul
I need a 250 word blog introduction within an hour
Which type of language would be used when writing a factual news story about an armed robbery? Literal O Figurative O Modern O Slang
Which of these optical devices is fairly fragile, easy to snap or scratch1. Flash memory2. Magnetic tape3. CD4. Hard disk​
On the edge of many deserts, there is a delicate area with abundant vegetation. Sometimes cattle are allowed to graze in these areas. The hooves of the cattle c