propriis
propriis propriis
  • 08-03-2018
  • Mathematics
contestada

if I bought 4 cupcakes for $6, how much would each cupcake cost?

Respuesta :

cedarwood79
cedarwood79 cedarwood79
  • 08-03-2018
Hello! For this question, we are looking for the unit rate. To find the unit rate, all you have to do is divide the cost by the number of cupcakes bought. In this case that's 6/4. 6/4 is 1.5. There. Each cupcake costs $1.50.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-03-2018
$1.50 should be your answer.

Hope this helped!
Let me know if I was wrong.
Answer Link

Otras preguntas

hey, hows your day? please answer correctly and first best answer gets brainlest
What is physical sex
13 = -2 ( y - 4 ) + 3y
What is 365 divide by 3
The side lengths of a triangle are 5, 8, and 12. Is this a right triangle? O A. No, because 52 + 32 + 122. OB. No, because 5+ 8 + 12. C. Yes, because 52 + 82 =
How did the potential energy of the two vehicles ehange? Did the potential energy of one vehicle change more than the ether why do you think so?
How do you identify the number of protons in an atom's nucleus from the periodic table?
20 POINTS FOR THE FIRST PERSON TO ANSWER Matt has a bag of candy form a party. The bag contains 8 chocolate bars, 5 pieces of gum, 8 lollipops, and 4 jawbreake
is 944544 divisible by 5 (please real answers)
I Wanted to ask.. it's a weird question I know or maybe it's gonna get reported ButWhy is my friend so irritating..​