kinsleykuchar465 kinsleykuchar465
  • 08-03-2018
  • Mathematics
contestada

Lexi bought 1 2/5 of green grapes and 2 3/10 of red grapes. Grapes are 2.99 a pound.Did lexi spend more or less then $12?

Respuesta :

wolfbff
wolfbff wolfbff
  • 08-03-2018
Less. If you multiple 1 2/5 by $2.99 you would get about $4.19. If you multiple 2 3/10 by $2.99 you would get about $6.88. If you add those together, you would get $11.07, which is less than $12.
Answer Link

Otras preguntas

This polygon has only 4 sides no Congruent sides no right angles and no pairs of parallel sides who am I
Suppose the population of a town is 15,200 and is growing 2% each year. Write an equation to model the population growth. Predict the population after 10 years
What are the powers of 3 in the range of 3 to 1,000?
The ratio of the radii of two circles is 4:9. What is the ratio of their circumferences?
The type of bond between atoms of potassium and chloride in a crystal of potassium chloride a. hydrogen bond b. ionic bond c. polar covalent bond d. pure co
Factoring trinomials word problems.
can somebody help me solve Y=9X+6
The battles in the revolutionary war and the blanks aren't filled.
Factoring trinomials word problems.
what were the patriots concerned about when the war was over and they had won