Nessa329 Nessa329
  • 08-03-2018
  • Mathematics
contestada

Velvet fabric costs $1.1.49 a yard. Yvette buys 9.3 yards. Yvette's estimated cost of the velvet is

Respuesta :

TheAakash
TheAakash TheAakash
  • 08-03-2018
This is a simple multiplcation and unit converstion problem. If 1 yard costs $1.149 and he gets 9.3 yards, you just multiply:
[tex]1.149(9.3)=$10.69[/tex]

So, your answer is $10.69
Answer Link
christiehouse75 christiehouse75
  • 02-12-2021

Answer: $99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Match each right or responsibility in a home rental agreement with the correct party. Renter's right renter's responsibility landlord's right landlord's respons
The price of a mountain bike increased by 20% in the past year the value is $150 what was the value of the mountain bike last year
In two to three sentences, name one group of people in American history and explain how the group's actions changed American society. Did the group's actions ha
Which of the following is a subordinate clause? A. We will have ice cream for dessert B. Babies need a lot of care and attention C. If he gets back fr
which is the slope of the line with the equation of y=-4x that passes through (3,1)?
Homophones of something round and shout loudly
Help with solving variable equations with variables on both sides.
2 3/4 + 4 5/12 = solve to simplest form
[tex]4y + 8 = 2[/tex]
Fast-twitch fibers get their coloration from the large number of blood vessels running through and supplying these muscle fibers. True False