freemanpmichael freemanpmichael
  • 08-03-2018
  • Mathematics
contestada

Twelve ounces of Brand X costs $1.14. Sixteen ounces of Brand Y costs $1.28. Brand X costs how much more per ounce than Brand Y.

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 08-03-2018
"Per" means "divided by", so "cost per ounce" means "cost"/"ounces".

The difference in cost per ounce is
.. (1.14/12) -(1.28/16) = .095 -.08 = 0.015

Brand X costs 1.5¢ more per ounce than Brand Y.
Answer Link

Otras preguntas

rule y=2x complete the table x|y ----- 9| ? ? |10 1 | ?
someone please help asap​
The recap of the events from Boo's porch helps _____. demonstrate the theme of the law vs. doing what's right. characterize Atticus. reveal Scout's motivation.
Odd one out:a) CH3COOHc) CuSO4b) NaOHd) H2SO,​
One morning, the temperature in a certain city was 9°C. By that evening, the temperature had dropped to -1°C. By how many degrees Celsius did the temperature d
Gael y yo _______ cocinar la comida italiana. conocemos conocen saben sabemos
The mean monthly rent of students at Oxnard University is $890 with a standard deviation of $206. John's rent is $1,395. What is his standardized z-score?
3. Which point lies inside the circle with equation (x - 2)2 + (y + 3)2 = 4? (2,-5) (2,0) (2,-4) (0, -3)
Fake news is defined as intentionally or unintentionally misleading information presented as factual news
Serena counts her calories over several days. What is her total caloric intake given these values: 1,405; 1,219; 1,119; 1,353.