Tabitha2002 Tabitha2002
  • 08-03-2018
  • Mathematics
contestada

a 16oz package of cereal cost $4 what is the unit cost

Respuesta :

natalyiglesias natalyiglesias
  • 08-03-2018
You basiclly just have to divide the 16 by the 4 dollars because 4 dollars os for everything but when you divide it it will give you the unit rate which is 4.
Answer Link
AaronB2004
AaronB2004 AaronB2004
  • 15-02-2021

Answer:

oz over .25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In Eastern Europe, the transition to independent and democratic governments can best be described as
Why was it important for the delegates to be able to change their minds at the constitutional Convention
A landscaper has enough cement to make a patio with an area of 150 Sq ft. The homeowner wants the length of the patio to be 6 ft longer than the width. What dim
Global imperialism was increased by the involvement of independent bankers and businessmen in the industrialized nations. These businessmen wanted to profit fro
An elephant herd travels 10 miles in 12 hours. Kamilia wants to know how many miles in one hour. Esau wants to know how long ti will take the herd to go one mil
what is warmer during the night: land or sea/ocean?
Who was assassinated during a visit to Sarajevo in Bosnia?
What is the definition of exon in biology?
molly ran 2/3 of a mile in 8 minutes . if molly runs at that speed , how long will it take her to run one mile
Tim had 4 paper fraction pieces, each of thirds, fourths, sixths, and twelfths. He did not have enough pieces to show both 2/4 and 1/3 as equivalent fractions w