awsomeissavageoyekka awsomeissavageoyekka
  • 07-03-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 pounds of apples is $6.45. Which statements can be used to solve for a, the cost of each pound of apples? Check all that apply.

Respuesta :

aujlaaman99 aujlaaman99
  • 07-03-2018
cost of each pound of apples is $1.29
Answer Link
slickhockey76
slickhockey76 slickhockey76
  • 07-03-2018
The first, and third one are correct answers.
Answer Link

Otras preguntas

clara is solving a math problem. which answer shows the equation and solution to x times 3 plus 4 equals 16
Which sata version supports transfer speeds up to 6 gb/s?
which is this a dependent clause since Japan has little arable land, it cannot grow enough crops for its population and must import much of its food
three baby panguins and their father were sitting on an iceberg 0.5 meters above the surface of the water . The father drove down 4.7 meters from the iceberg i
it took margaret 2 hours and 14 minutes to clean her room(including her closet). write the time it took margaret to clean her room as a mixed number in simplest
if you run a marathon of 26 1/5 miles in a time of 5 4/5 how far do you run in 1 hour
"Food web starting with sun and pointing to grasshopper and squirrel; Grasshopper pointing to squirrel, wolf, and snake; squirrel pointing to wolf, snake, and b
I=v/r for r with steps and answer.
What is the first thing to check when a refrigerator stops working? A. Check the food temperature. If the temperature is above 35°F, the food must be thrown o
When the factors of a trinomial are (x - p) and (x + q) then the constant term of the trinomial is: