joanna44 joanna44
  • 06-03-2018
  • Mathematics
contestada

You bring 18oz of shampoo for 3.99 or 24oz for 5.99 WICh is the better buy explain

Respuesta :

darkfyre97
darkfyre97 darkfyre97
  • 06-03-2018
18 oz for 3.99 = .22 per unit
24 oz for 5.99 = .25 per unit

the 18 oz bottle is the better buy because it costs less per unit than the 24 oz bottle.
Answer Link

Otras preguntas

In America, the main influence of the Enlightenment was expressed through
two similar cones have surface areas in the ration 4:9. find the ration of their lengths and their volumes
15/18 + 1/2 - 1/3 - 2/6=
how are moses, jesus and muhammad basic belief similar to other monotheistic faiths ?
what are the factors of 68
The "elastic clause" in the U.S. Constitution. What is it?
two similar cones have surface areas in the ration 4:9. find the ration of their lengths and their volumes
Factor 9x^3y-25xy^3 completely.
If a baking tray is 500mm by 700mm, how many of 25cm in diameter can fit into the  oven
15/18 + 1/2 - 1/3 - 2/6=