lexiegilinsky
lexiegilinsky lexiegilinsky
  • 06-03-2018
  • Physics
contestada

Is coal or water more expensive to create? Which is more expensive to use?

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 06-03-2018
Hey there! :D

Water can be found in everything. It is a mass resource. You have to create coal. You have to burn wood and make it. It is most likely more expansive. Coal is more expensive to use as well. Water is in big supply, while, we have to make coal and then buy it as a limited resource. 

I hope this helps!
~kaikers

Answer Link

Otras preguntas

American fighter planes once dropped a nuclear bomb near the state of Georgia. True or False?
What is a substance made of two or more elements that cannot be separated by physical means
How do you accurately describe a electron?
An antique dining table was marked up 85% from an original cost of $1,000. If Mateo bought the antique dining table and paid 12% sales tax, how much in total di
The parental generation makes the F2 generation.
HURRY PLEASE IM BEING TIMED!! I’ll mark you as brainliest!! 46 points! Which error did Carolyn make while solving the system of equations
how can you use the a story's setting as context clues
NAFTA was important to North America countries because it ________. A. Broke down trade barriers B. established a military alliance C. Promoted alternative ener
To measure the amount of iron in a certain type of iron ore, an analytical chemist dissolves a sample in strong acid and titrates it to the endpoint with of pot
What is the unit rate if it costs $10 for 4 candy bars?