Celineh1203
Celineh1203 Celineh1203
  • 08-01-2016
  • Mathematics
contestada

If one kg. of potatoes costs $4.99, what would 1.8 kg cost?

Respuesta :

pingwin09
pingwin09 pingwin09
  • 08-01-2016
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98

Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
 ☺️✌️
Answer Link

Otras preguntas

The stories and beliefs about the past that create a shared culture in a community are known as what
Find a formula for the inverse of the function f(x)=(1+e^x)/(1-e^x)
Winston is an eight-year-old child who has recently started having sleep problems. He frequently wakes at night, sitting up in his bed and screaming loudly. His
What quadrant does the angle 2.2 lie in? (Unit circle)
Find a formula for the inverse of the function f(x)=(1+e^x)/(1-e^x)
What forces typically hold separate molecules together?
what was the main concern with the first draft of the articles of confederation
solve using substitution y=x-3 4x+y=32
What is the masure of angle C? I am not sure what the answer is. Please help.
Match each polynomial expression to its additive inverse.