WavyKay
WavyKay WavyKay
  • 08-01-2016
  • Mathematics
contestada

Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

Respuesta :

bettercallsaul
bettercallsaul bettercallsaul
  • 08-01-2016
The cost is $0.40 per ounce.
Answer Link
ryanwxu99
ryanwxu99 ryanwxu99
  • 08-01-2016
The answer is .40 because you divide 1.40 by 3 = 40 r 20 and 20 is the half so 20 times 2 = .40
Answer Link

Otras preguntas

I love to be taller than other people. Some people like to hike to the top of me because it's nice and flat and they can see pretty far away. After all I can ge
solve this it attached
(PLEASE HELP ITS URGENT) What is the measure of angle x? A) 60° B) 30° C) 45° D) 90°
Nights and Dragons— From the memoir of author Abigail Prynne 1 I sit at my desk listening to thunder growl outside my window. Flashes of light burst through the
positive thoughts get us.......(to succeed/succeeded/succeed) in life​
why is 0.71875 a rational number
Our school is over at 2:00pm. transitive or intransitive​
write the expression as a decimal , 6 x 1 + 9 x 1/10 + 8 x 1/100 + 6 x 1/1000 =__
What's the equation of the graph shown above? ) y = 4x + 2 B) y = 4x – 2 C) y = 5x + 2 D) y = 2x + 4
What is te SI unit of time?