Seudónimo Seudónimo
  • 07-01-2016
  • Mathematics
contestada

Jean spent $16 on new T-shirts. If each shirt cost the same whole-dollar amount, how many could she have bought?

Respuesta :

MathQ
MathQ MathQ
  • 07-01-2016
Well $16 times 16 would be $256.
If each shirt costs $1 then she could buy 16 shirts.
Answer Link
ryanwxu99
ryanwxu99 ryanwxu99
  • 07-01-2016
She could have bought 16 shirts because every shirt is worth one dollar.
Answer Link

Otras preguntas

Original Sentence: At first, the boy soldiers were excited to be fighting in a battle, but they soon realized the horror of warfare. Revised Sentence: If, at f
1. The backdrop of the altar in a church is triangular in shape. It has a base of 10.5 metersand a height of 8.5meters. The priest instructed the layman to cove
i need help with B) C) and D) Please Help me!!!
What particle has a positive electrical charge and is found in the nucleus? Proton Neutron Electron
how much will a person pay for 1.5 pounds of bananas at a price of .95 per pound
If a bar magnet is cut in half, what will happen?
A bakery sells chocolate cupcakes and vanilla cupcakes. It sold 400 cupcakes in a day, and 17% of them were vanilla. How many of the cupcakes sold that day were
Is this correct? por ejemplo, mañana haré tareas para mi papá I am saying for example tomorrow i am doing chores for my dad in spanish
can y'all help me for math ​
The fraction produces a repeating decimal. 0.750 O A. True B. False