wondernanimatio
wondernanimatio wondernanimatio
  • 10-02-2018
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost per pound for bananas. How many pounds of bananas can be purchased for $3.00 ?

The graph shows the cost per pound for bananas How many pounds of bananas can be purchased for 300 class=

Respuesta :

MsEHolt MsEHolt
  • 10-06-2018
The correct answer is 2 pounds.

Explanation:
The left axis, the y-axis, represents the cost. The horizontal axis, the x-axis, represents the number of pounds. Go up to $3 on the y-axis. If we draw a straight line from here to the line, then a straight line down to the x-axis, it hits at 2 pounds of bananas.
Answer Link
kalynn134
kalynn134 kalynn134
  • 27-08-2018

the correct answer is 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

From where did Islam spread? A. from India to Arabia B. from the Persian Empire to the Arab Empire C. from Macedonia with Alexander the Great D. from Mecca and
What is the purpose of woolite when extracting DNA?
What is a number between 50 and 60. And one of its factors is 28.
What shape is 80,100,100,80 degree
5x+3y=39 x+y=3 *ELIMINATION METHOD *
How do you say "I love you very much" in French
Can you show your work for me on divided Omg 0.6 and 12.9
What methods did the u.s use in its global struggle against the Soviet Union?
Is group 13 more or less reactive than Group 1 and why? (periodic table)
Why is dark matter important to study? a. it helps to estimate the mass of the universe. b. it helps to estimate the number of atoms in the universe. c. it help