kyoung4512 kyoung4512
  • 08-02-2018
  • Mathematics
contestada

Grant paid $12 for 4 baseball card packs.How many baseball card packs can he purchase for $21

Respuesta :

creeds25
creeds25 creeds25
  • 08-02-2018
First find the cost of single baseball card pack.
Cost per pack= $12/4 = $3 

Now number of packs he can purchase for $21= 21/3 = 7 packs


Answer: 7 
Answer Link

Otras preguntas

Alfonso and Lucas are 238 miles apart, traveling towards each other. If Lucas travels 21 mph and Alfonso travels 13 mph how long until they meet?
Answer the following
Express 2(cos225 + i sin225) in the complex form a + bi
A former President and later dictator of Cuba prior to the 1959 Cuban Revolution please help 35 points to first answer and rating and thanks and friend request
Right triangle and side lengths
what helps does barton request from his parents
What is the cytoskeleton made of
Solve y In terms of x
Sea Lullaby" is a poem describing the drowning of a little boy. How would this event be described differently if it were written in a newspaper article? A) The
Need help w 3 and 4 pls