kaykay263 kaykay263
  • 07-02-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal - an 8 oz package of pretzels for $1.92 or a 12 oz package of pretzels for $2.64?

Respuesta :

Jmen
Jmen Jmen
  • 07-02-2018
The 12 oz is a better deal because only one pretzel cause $0.22 and there are more pretzels in the package than 8 oz which is $0.24 per pretzel
Answer Link
wstrother wstrother
  • 07-02-2018
the 8oz one would be $0.24 per ounce and the 12 oz package would be $0.22 per ounce. The 12 oz package is a better option.
Answer Link

Otras preguntas

the length of an art print is 8 times longer than the original artwork.if the art print is 72 inches,write and solve a multiplication equation to find the lengt
PLEASE HELP ME CHOOSE THE 2ND ANSWERThere are 2 questions
what is the length 10cm hight 5cm and hieght 8cm
PLEASE HELP!!!! WILL GIVE ANYTHING!
Which of these is a property of a substance that is composed of atoms that are held together by metallic bonds
What is the answer for all three of them?
PLLZZ HELP ANSWER THE QUESTION
Which statement about women in African societies is most accurate? A. Their status depended upon the society in which they lived. B. They were treated as queens
When 3.0g of magnesium is burnt in 2.00g of oxygen, 5.00g of magnesium oxide is produced. What mass of magnesium oxide will be formed when 3.00g magnesium is bu
what is answer to this plz answer me fast it worth 10 points