carsonjp8655 carsonjp8655
  • 06-02-2018
  • Mathematics
contestada

You paid $5.30 to mail a package that weighed 2.5lb. Write and solve an equation and solve an equation to find the mailing cost per pound

Respuesta :

beautybellat
beautybellat beautybellat
  • 09-02-2018
$5.30/2.5lb=$2.12 per pound
Answer Link

Otras preguntas

which issue was a cause of the French Revolution?
When were stain removers invented?
The Roosevelt Corollary (1904) to the Monroe Doctrine proclaimed the right of the United States to (1) intervene in the internal affairs of Latin
A major result of the Spanish-American War (1898) was that the United States (1) adopted a policy of isolationism (2) assumed a more prominent role in
Which social scientists primarily study the scarcity of resources and the distribution of goods and services? (1) anthropologists (3) economists
gaps in rock layers are called?
Judicial review is most accurately described as the power of the (1) president to override a decision of the Supreme Court (2) state courts to over
Part B Essay Directions: Write a well-organized essay that includes an introduction, several paragraphs, and a conclusion. Use evidence from at leas
A major reason for purchasing the Louisiana Territory (1803) was to (1) gain access to the Ohio Territory (2) remove the British from the borders of t
the average annual rainfall in California is 0.564. of a meter per year.what is the value of the digit 4 in that number?