banana21 banana21
  • 09-12-2015
  • Mathematics
contestada

Six pounds of Apples cost $12.00.How much do 8 pounds cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-12-2015
6 pounds of apples cost 12 dollars so the unit rate is 2 dollars a pound. So 2 times 8 equals 16. 16 dollars is how much 8 pounds of apples would cost.
Answer Link
phicxs
phicxs phicxs
  • 09-12-2015
6 pounds = $12.00
A pound = 12.00/6 = $2.00
8 pounds = 8 × 2.00 = $16.00

Eight pounds of apples cost $16.00
Answer Link

Otras preguntas

Emily spent $55 from her savings on a new dress. explain how to descibe the change Emily's savings balance in 2 different ways
Does the sentence Sarah's hands were cold and clammy contain a preposition?
How many feet are in 23456 inches
u.s lifestyle shifts have expanded which of the following careersa.loggersb.international lawyersc.english teachersd. daycare providersHelp !!
Find the slope and y-intercept. Show all work. 32-2x-8y
What are some evidences of early people's concern for teeth
How would I solve 7r=-7/2? I know the answer is -1/2 I just don't understand how to get -1/2 as my answer.
In contrast to the fate of Africans enslaved in the Americas, the slaves in West African societiesdid not suffer a permanently servile condition.transferred sla
Which expression is not equivalent to 11y-5
The flagpole casts an 8 foot shadow as shown in the table at the same time the oak tree casts 12-foot shadow how tall is the oak tree