ineedhelpinmath ineedhelpinmath
  • 08-12-2015
  • Mathematics
contestada

a store sells 8 cans of nuts for $20 how much would it cost to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

hendersondogs hendersondogs
  • 08-12-2015
The answer to this question is 17.5. Because i divided 20 by 8 and got 2.5 and times it by 7.
17.5
Answer Link
Sariyah2002
Sariyah2002 Sariyah2002
  • 08-12-2015
To get your answer you divide $20 by 8 to get $2.50 then you multiply it by 7 to get $17.50. Hope I helped
Answer Link

Otras preguntas

What is the position of 9 in the number 932,805? a. The ones place b. The ten-thousands place c. The hundred-thousands place d. The hundreds place
what is the molarity of a solution of 14.0 g NH4Br in enough H20 to make 150 mL of solution?
Alkenes react by breaking the triple or double or single bond.
What are skills that are important in developing a respectful relationship, and what's their importance?
Myths contribute to society by A. improving conditions in the world. B. suggesting the power of the possible. C. providing a sense of order and meaning. D. rela
Explain the derivation behind the derivative of sin(x) i.e. prove f'(sin(x)) = cos(x) How about cos(x) and tan(x)?
Which answer correctly lists presidents in the order they served? A. Ronald Reagan, Bill Clinton, George H.W. Bush, George W. Bush B. Bill Clinton, George H.
which part of the body is always pulsating, te kidneys or the heart
16-r/7 =21 Help asap please!!!!
Jon weighs 148lbs and hopes to gain 2lbs a week. Matt weights 193lbs and hopes to lose 1lb a week. How many weeks until they weigh the same?