Seudónimo Seudónimo
  • 07-12-2015
  • Mathematics
contestada

If Taryn and Alistair want to earn an additional $735 each , how many hours will each spend mowing lawns

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 07-12-2015
If Taryn mowed 9 lawns in 7.5 hours and earned $112.50, then her hourly rate is:

$112.50 / 7.5 hrs = $15 per hour

If Alistair mowed 7 lawns in 5 hrs and earned $122.50, then her hourly rate is:

$122.50 / 5 hrs = $24.50 per hour

To earn an additional $735 each, they should work the following hours.

Taryn:  $735 / $15 = 49 hours

Alistain: $735 / $24.50 = 30 hours


Answer Link

Otras preguntas

What does du bist mean in German?
I have 4 sides and 4 vertices,what am I
Find the unit rate. $121.50 for working 18 hours
What is the main function of Ribosome, and Nucleus?
When he is finally free, Elie wishes to see himself in the mirror. Why can't he ever forget the look in the eye of the corpse that gazes back at him?
HELP+EXPLAIN PLEASE Describe how a sarcodine, such as amoeba, gets food.
When he is finally free, Elie wishes to see himself in the mirror. Why can't he ever forget the look in the eye of the corpse that gazes back at him?
HELP PLEASE!!! Is the following sentence true or false? Flagellates living in symbiosis always harm the animal in which they live.
How do you put 5/2 on a number line
Which two kingdoms have no one-celled organisms?