will765dwill
will765dwill will765dwill
  • 06-12-2015
  • Mathematics
contestada

Five cakes cost £2.50 how much do seven cakes cost

Respuesta :

perfectium
perfectium perfectium
  • 06-12-2015
To get the answer. you have to find the unit rate.
To find the unit rate, divide 2.50 by 5 which is 0.5 or 50 cents.
(You can check to see if you did this right by multiplying, so .5x5=2.5)
Then you multiply .5 by 7 which is 3.5, or $3.50.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 06-12-2015
$2.50 divided by 5= 0.5
0.5x7= 3.5
Your answer is $3.50 per cake but since you need 7 you do, $3.50x7= 24.5
So the final answer is $24.50
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following has the main responsibility for public education in the United States? a. Congress c. state government b. the President d. private busine
68 more than the quotient of an unknown number and 54 is 72
what does the root caust- mean?
does anyone know about this one? I appreciate you guys helping me((:
In your opinion, what is the best practice for organizing files within your computer?
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. The snails in the garden moves slowly. B. Authors of books receives royalties for their work. C.
what makes the cell theory a scientific theory
what is warmer during the night: land or sea/ocean?
How is shape important when measuring a figure?
which ruler was able to gain control of greece