Alondra327
Alondra327 Alondra327
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Ryan bought grapes last week for $1.65 per pound. If he bought n pounds, write an equation to show how much money (m) he will spend.

Respuesta :

Artice
Artice Artice
  • 12-01-2018
(1.65)n=m
cost per weight multiply by weight equal total cost
Answer Link

Otras preguntas

Music influences and impacts the world that we live in. How is music used in different parts of the world and in different areas of life (movies, religion, etc.
I have a few questions. What is: Do you (sing.) speak French well? In french? I have to use Est-ce que. I put Est-ce que vous parlez bien français. but it said
What forms of energy are produced by a violin
austin went to the science museum. He was there for 2 hours. he spent 3/5 of his time doing experiments. he spent 1/3 of his time at the water station. He spent
what characteristics are used to differentiate kingdoms?
At the malt shop a large chocolate shake takes 8/9 of a pint of milk. if the medium shake takes 1/7 the amount of a large ,how much does the medium shake take?
How to solve 162 divided by 12
What is 1.21 divided by .11
What type of border would likely have the most protection? a. State b. Province c. National d. City
8.517 in decimal expanded form and word form plz