jenniferblackp2e8mu jenniferblackp2e8mu
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans.

Respuesta :

breedavis813 breedavis813
  • 11-01-2018
I'm not completely sure what the question is, but, if it is how much money does it cost for one can of beans, the answer would be $1.29. 
Since she bought 3 cases with 6 cans, that would mean she bought a total of 18 cans. 23.15 divided by 18 is 1.286... so you can round it to 1.29. Good luck!
Answer Link

Otras preguntas

What is the gravitational force acting on a 70.0 kg object standing on the earth's surface ?
Russia turned to which type of economic system in the 1990s? market communism democracy socialism
True or False?A strong acid is safe as long as it's in a dilute solution
which of the following is true about ions
on a hot summer day, water droplets often form on the outside of a cold glass. the water droplets form when water vapor in the air
you are given two sequences tn=4+(n-1)7 and Sn=4(2)^n-1. Without calculating, which term is bigger t534 or S534? why?
what are characteristics of popular sovereignty?
A successful biologist’s main interest area would be _____. a. the arts b. scientific c. business d. social
All Sumerian cities built ziggurats the same size. A. True B. False
A survey of 1,000 people was done by New York Times. 80% of the people did not know the name of their representative in Congress. How many of the 1,000 people k