lillirose133
lillirose133 lillirose133
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $24.50. How many pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 11-01-2018
each pound costs $3.50
total money spent is $24.50
the number of almonds pounds bought is $24.50/$3.50 = 7
 
Answer Link
arianajauregui1
arianajauregui1 arianajauregui1
  • 11-01-2018
24.50 / 3.50 = 7 pounds purchased 
Answer Link

Otras preguntas

The implied powers of Congress
If f(x)=, which equation describes the graphed function? -6 -5 -3 -4 -2 ← PREVIOUS y +1 --1 -2 -3 4 -5 -6 +2 +3 4 615 6
everyone please anyone answer me this question if m<SUT=3x+6 and m<RUS=5x-4,Find <SUTplease its geometry math help me on this onethank you!​
A certain compound consists of 54.53% C, 9.15% H, and 36.32% O by mass. The molar mass of the compound is 88.10g/mol, What is the molecular formula of this comp
a) What type of triangle is triangle ABC? b) Give reasons for your answer. I need the correct answer for B with Reasons Not "ab and ac are the same" any word ot
A store marks up a laptop 150% from its original price of $399. There is a sale for 25% off all items in the store. What is the sale price for the computer
where is Israel country situated?
|2x + z| + 2y a = –2, b = –3, c = 2, x = 2.1, y = 3, and z = –4.2.
Dos fuerzas actuan sobre un objeto de 5.0 kg colocado sobre una superficie horizontal que no ejerce friccion. Una fuerza es de 30 N en la dirección +x, y la otr
Which sentence contains an allusion?