gabilove8
gabilove8 gabilove8
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

You spent a total of $6.75 for 15 yards of ribbon. How much did the ribbon cost per year?

Respuesta :

pandaplayb
pandaplayb pandaplayb
  • 11-01-2018
all you have eto do is simply divide 6.75 / 15. 6.75 / 15 =0.45


the ribbon costs $0.45 (45 cents) per yard


hope this helped!
Answer Link
tianna2020
tianna2020 tianna2020
  • 11-01-2018
You take 6.75 divided by 15 to get 0.45. The ribbon cost $0.45 per year.
Answer Link

Otras preguntas

Bob needs to mix 2 cups of liquid lemonade concentrate with 3.5 cups of water to make lemonade.bobo has 6 cups of lemonade consent rate.how much lemonade can he
Which three major rivers flow through the land claimed by France?
A football team loses 3 yards on one play and 6 yards on another play. Write a sum of negative integers to represent this situation. Find the sum and explain ho
Francisco Franco led a Fascist revolution in which nation? a. Italy b. Germany c. Japan d. Spain
You have on 125 grams of a certain seasoning and are told that contains 58 grams of salt what is the percentage of salt by mass in the seasoning
The sum of two consecutive even integers is -238. Find the two integers
Which of the numbers 19,21,23,and 25 has the most factors
A football team loses 3 yards on one play and 6 yards on another play. Write a sum of negative integers to represent this situation. Find the sum and explain ho
if one store is selling 3/4 of a bushel of apples for 9$, and another store is selling 2/3 of a bushel of apples for 9$, which store has the better deal? Explai
Awnser of 7n-2=6n-2n