yigyivjgvkgc yigyivjgvkgc
  • 10-01-2018
  • Mathematics
contestada

Which of the following is a unit rate?


$1.25/4oz

120 miles/2 hours

4 feet/1 second

340 miles/6 gallons

Please explain

Respuesta :

stuartschremp1
stuartschremp1 stuartschremp1
  • 10-01-2018
4 feet/1 second 


...
..
Answer Link
breasiascott07 breasiascott07
  • 19-11-2020

Answer:

4 feet/1 second  

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why is it important not to misuse or overuse antibiotics?
Explain and illustrate the difference between a term and coefficient.
How do you solve the area of a square
Question: Explain how freedoms for African Americans were socially, politically, and economically limited from 1865 to 1900?
Two identical trains, at the equator start travelling round the world in opposite directions.they start together, run at the same speed and are on different tra
How Do You Appreciate the role of spherical mirrors in daily life ?
In return for trading only with them. Great Britain promised the colonies that they would _______________
What are the effects of sunlight on the aquatic life inhabiting the colorado river??
The length of a rectangle is 5cm. greater than its width. The perimeter is 58 cm. Find the dimensions of the rectangle.
What is a counterclaim?