emvaneps
emvaneps
09-01-2018
Mathematics
contestada
what is the unit cost for "$3.45 for 3.7 oz"
Respuesta :
Yna9141
Yna9141
22-01-2018
The unit cost of this particular item is calculated by dividing the price per the number of ounces present. That is,
UC = P / n
Substituting the known values,
UC = $3.45/3.7 oz
Simplifying will give us the answer of $0.93/oz.
Answer: $0.93/oz
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 31+ )
Otras preguntas
how can someone's view on SRI (socially responsible investing) reveal their ethics and thinking?
Although the ____________ failed to elect a presidential candidate, they succeeded in shifting the democratic political party from pro-business conservatism to
Read the citation winter garden wayne price controls impose high costs on patients forbes forbes magazine january 23rd 2020 what is the first step to sourcing t
A magic square has the property that the sum of three numbers in each and every row, column, and diagonal is the same. What number should be in the center of th
Which of the following is not a step in the initiative process? O approval of initiative petition by state or local government O collection of signatures O stat
Hydrazine, N2H4 , reacts with oxygen to form nitrogen gas and water. N2H4(aq)+O2(g)⟶N2(g)+2H2O(l) If 3.35 g of N2H4 reacts with excess oxygen and produces 0.350
When solved for C, the equation is C = K – 273.15 C = 273.15 – K C = K + 273.15 C = 273.15K
Which of the following was NOT one a geographical paradigm between 1850 and 1950?A) human/land relationshipsB) conservationC) exploration and survey
Which would best model the motion of P waves?
What areas of the brain are responsible for creativity in the brain.