struggle123 struggle123
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

I need help with this math problem

I need help with this math problem class=

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 09-01-2018
f(x) = 2(x + 3), now if we distribute the 2, we get 2x + 6.

we know the lbs of apple is "x", and therefore, the lbs of orange will be the constant 3.

2x will then stand for the price for "x" lbs of apples.

and 2*3 will stand for the price of "3" lbs of oranges, which is 6 bucks.

since the 2 is multiplying the lbs quantity, it must then be the price, so both cost 2 bucks each per pound.
Answer Link

Otras preguntas

The ability to learn new words after being exposed to it once is
Me and my friend started a babysitting business in June. and so far we only got one job. Are we doing anything wrong? do people trust us? and we gave them to pe
there are 42 pieces iof fruit there 6 times as many bananas as apples. how many apples are there?
What is happening with the president trump and the trade war with China ?
Mark cycled 25 miles at a rate of 10 miles per hour.How long did it take mark to cycle 25 miles?
In what way does therapy differ from simply talking to a friend or family member about a problem?
What is 20,880 × 2⁄5 = ?
what is the main difference between a presidential system and a parliamentary system?
What are the likely reason(s) that the market for dress shirts is not perfectly competitive? please select all that apply?
Sunlight allows producers and the animals that depend on them to live in the what zone?