zfrye4 zfrye4
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

If a box of 15 cookies cost $9 what is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 09-01-2018
Divide 9 by 15.

9/15= 0.6

Each cookie costs 60 cents.

I hope this helps!
~kaikers
Answer Link
letstalkofficiozom34
letstalkofficiozom34 letstalkofficiozom34
  • 09-01-2018
This iss imple to find the answer to this equation you will divide the 15 cookies by 9 the price of them. And your remaining answer would be how much each cookie costs. So 9 / 15 = about 6 cents per cookie.
Answer Link

Otras preguntas

What is the absolute value of positive 7
Write an expression using distributive property that can be used to find quotient of 36 divided by3?
how are a hypothesis a prediction and an experiment related
which element is chemically similar to arsenic
how do you make a cake with no flour
is 7/16 smaller than 1/2
What is the land like in the south and southwest parts of Asia
What is $1.98 in half?
punishment is not a recommended way to teach children self-control. discuss one tip to help a parent discipline in an effective manner and avoid punishing actio
in what step of the scientific method is information obtained through the senses?