josepharcher111 josepharcher111
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

a 16-fl oz bottle cost 2.00$ what is the unit cost

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 09-01-2018
Unit cost is per unit, could be per oz, or per bottle.
Since unit cost per bottle is already given, we assume unit cost required is per oz.

16oz costs $2.00
1 oz costs $X.

Cross multiply,
16X=1*2.00
X=2.00/16 = 0.125
The unit cost (of capacity of bottle) is $0.125 per oz of bottle capacity.
or
The unit cost of the bottle is $2 per bottle (as given in question).
Answer Link

Otras preguntas

Ptrpared a solution of sodium chloride (NaCl) by measuring out 49.Umol of sodium chloride into 150. ML. Volumetric flask and filling the flask to the mark with
PLEASAE HELp Arrange the equations in the correct sequence to rewrite the formula for displacement, , to find a. In this formula, d is displacement, v0 is initi
A hydroelectric power plant uses spinning turbines to transform the kinetic energy of moving water into electric energy with 84 % efficiency. That is, 84 % of t
What is ATX full size motherboard? Tell its size as well?
which is the least value? 6 2/9, 6 2/7, 6 2/11, 6 2/5, 6 2/3.
what effect does an increase in greenhouse gas concentration have on earth budget of the earth?
is this alternate interior or alternate exterior? Pls help will mark brainliest
Identify the vertex of the graph. Type the ordered pair. Someone help pls
Who was involved in its development airmail?
The bering land bridge is the strip of land that connected ______ and Americans. A Australia B. Asia C. Polynesian islands