aaronstacy5706p29job aaronstacy5706p29job
  • 09-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesus paid 2.50 for a 5lb of candy. What is the cost per lb?

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 09-01-2018
All you need to do is divide 2.5 by 5. (cost by the pounds)

2.5/5= 0.5

The cost of one pound of candy is 50 cents.

I hope this helps!
~kaikers
Answer Link

Otras preguntas

six nickels is what percent of one dollar
how are moses, jesus and muhammad basic belief similar to other monotheistic faiths ?
What is market equilibrium
Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero
A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs will include the time fixed, costs (such as editing) and variable costs (such
a local hamburger shop sold a combined total of 808 hamburgers and cheese burgers on Saturday.there were 58 more cheese burgers sold than hamburgers. how many h
solve for y. (24-y)/4=4
Nearly 50% of water sources in the United States are believed to be polluted. true or false? Explain please?
how are moses, jesus and muhammad basic belief similar to other monotheistic faiths ?
Best Buy sold 638 iPads during the month of May for a total, including tax, of $296,963.48; what was the average cost to the consumer?